Tweet |
|
Drīz pēc tam, kad bijušais Latvijas Dzelzceļa vadītājs Uģis Magonis pāris dienās spēja savākt un iemaksāt drošības naudu 400 tūkstošu eiro apmērā, Saeimā tika iesniegts priekšlikums, ka izmeklētājiem būtu jāzina, kas drošības naudas iemaksā, ziņo LTV raidījums “De Facto”.
Līdz šim drošības naudas izcelsmi nevienam nebija jāuzrāda, taču Saeimas deputāts Andrejs Judins nācis klajā ar priekšlikumu, ka būtu jānorāda personas, kas to iemaksājušas. Deputāta iecere izsaukusi pretrunīgus viedokļus, un šis jautājums tiek apspriests dažādās Saeimas komisijās jau mēneša garumā. Saeimas deputāta Gunāra Kūtra vadītā krimināltiesību apakškomisija šo priekšlikumu noraidījusi.
“Pat demokrātijas citadelē ASV netiek prasīta naudas izcelsme. Svarīgākais, ka cilvēks var zaudēt šo naudu, ja viņš pārkāpj noteikto kārtību,” vērtē Saeimas krimināltiesību apakškomisijas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.
Noskaidrots, ka vismaz divos ASV štatos naudas izcelsme tiek prasīta – tiesa var pat veikt nopratināšanu, lai pārbaudītu izmeklētāju uzticamību, raksturojumu un reputāciju. Drošības naudas izcelsmi Eiropā prasa uzrādīt Vācijā, Beļģijā un Spānijā.
Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers par šo priekšlikumu izsakās visai skeptiski. Ģenerālprokuroru satrauc, vai drošības naudas izcelsmes pārbaude būtiski neaizkavēs apcietinātā atbrīvošanu, kas var robežoties ar cilvēktiesību pārkāpumiem.
Saeimas plenārsēdē par drošības naudas izcelsmes uzrādīšanu varētu notikt nākamnedēļ.
Tweet |
|