autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kā izvēlēties ne tikai stilīgus, bet arī pēdām saudzīgus apavus?

Tuvojoties pavasarim, katru gadu gribas dažādot savu garderobi ar jauniem pirkumiem. Izņēmums nav ne arī rokas somiņas un apavi – jo katrai sezonai ir nepieciešami dažādi aksesuāri. Taču nereti apavu pirkšana mēdz būt spontāna, bet pēc neilga laika nākas atcerēties to pašu apavu veikalu otrreiz, vēloties atgriezt nepiemērotu apavu pāri. Apavi neveic tikai dekoratīvo funkciju, tāpēc, tos izvēloties, vajadzētu padomāt ne tikai par skaitumu. Kājas apavos atrodas gana ilgi, tāpēc sliktas kvalitātes apavi ar laiku var kaitēt ne tikai pēdām, bet arī kopējai organisma veselībai. Tieši šī iemesla dēļ apavus vajadzētu izvēlēties gana uzmanīgi.

Hārvardas universitātes medicīnas speciālisti dalās ar desmit ieteikumiem, kas palīdzēs iegādāties apavus, kuri būs ne tikai stilīgi, bet arī ērti. Kādēļ tajos vajadzētu ielūkoties? Neatbilstoši apavi var pēdas deformēt neatgriezeniski, tā radot ne tikai estētikas, bet arī veselības problēmas.

1. Vajadzētu būt savas pēdas izgriezumam. Kartona pēdas izgriezums ļaus bez mērīšanas izvērtēt, vai apavi būs piemēroti. Ja apavi ir šaurāki vai īsāki par esošo pēdas izgriezumu, tad tādā gadījumā tos mērīt visticamāk nav vērts. Kam ir nepieciešams piespiedu kārtā grūst savas pēdas apavos, kurus nav iespējams nēsāt?

2. Apavus pirkt – tikai pēcpusdienā. Nevienam nav noslēpums, ka dienas gaitā pēda dabiski pietūkst. Tas noris ne tikai vasarā, bet visu cauru gadu, tādēļ apavus vislabāk izvēlēties otrajā dienas pusē. No rīta izvēlēti apavi pēcpusdienā var radīt diskomfortu būtiski palielinājušās spiešanas dēļ.

3. Mērot ir svarīgas arī zeķes. Vajadzētu izvairīties no apavu mērīšanas basām kājām. Nu, protams, izņemot tos modeļus, kas ir paredzēti valkāšanai ar basām kājām. Taču jebkādas zeķes ne vienmēr ir piemērotas. Vajadzētu centies apavus mērīt ar tādām zeķēm, ar kādām tie tiks valkāti, jo, piemēram, augstpapēžu apavi taču netiek valkāti ar biezām kokvilnas vai frotē zeķēm. Tā paša iemesla dēļ izvēloties sporta apavus tos nevajadzētu mērīt ar pēdiņām vai zeķbiksēm, bet gan ar sporta zeķēm. Tikai tādā gadījumā izdosies reāli izvērtēt, vai apavi sportojot neradīs diskomfortu.

4. Vajadzētu izmērīt abas pēdas. Cilvēka organisms ir asimetrisks, tāpēc pēdas arī nav izņēmums. Laikam ejot, tās atšķirīgi maina ne tikai savu garumu, bet arī platumu, kas var radīt izmēru neatbilsmes. Šī iemesla dēļ vajadzētu izvēlēties lielākajai pēdai atbilstošos apavus. Tā diskomforts tiks samazināts līdz minimumam.

5. Papildus vieta apavā – nepieciešamība. Cilvēkam ejot, tā pēdas apavā kustas. Vien pēdas izliekumam pastiepjoties, tam ir nepieciešama lielāka vieta. Tādēļ, izvēloties jaunus apavus, vajadzētu izmērīt no garāka pēdas pirksta līdz apavu papēdim atlikušo vietu – vajadzētu palikt brīvai vietai ne mazākai kā 1 centimetram. Tādā gadījumā karstā vasaras dienā kājām satūkstot negribēsies apavus izmest atkritumu kastē. Ja kāju pirkstus pakustināt apavā nav iespējams – tādus apavus pirkt nevajadzētu.

6. Ar pastāvēšanu jaunajos apavos vien nepietiek. Mērot apavus, apavu veikalā tiek radīti visi apstākļi tam, lai ar tiem apietu vairākus lokus pa veikalu. Vajadzētu kritiski izvērtēt, vai apavi patiešām ir ērti, vai kāja apavā neslīd par daudz, nekrīt nost vai nespiež. Patiesi piemērotiem apaviem no pirmā acumirkļa ir lieliski jāpieguļ kājai.

7. Izmērs – vēl nav viss. Ja atbilstošā izmēra apavi neatbilst, nevajadzētu baidīties izvēlēties vienu izmēru lielākus apavus. Jo komforts ir daudz būtiskāks, par izskatu vai modes tendencēm.

8. Svarīgs ir ne tikai garums, bet arī platums. Bieži izplatīta problēma ir pārāk šauri apavi. Taču izvēloties vienu izmēru lielākus apavus, tie bieži mēdz būt par lielu. Daži no apavu ražotājiem paredz apavus, kas domāti parastām un platākām pēdām. Tādēļ ir vērts pajautāt veikala darbiniekiem, vai var iegādāties platākus apavus izvēlētajam apavu modelim.

9. Iekšpuse ir tikpat būtiska kā ārpuse. Izvēloties apavus, visbiežāk tos apskatām tikai no ārpuses, taču iekšpusei arī vajadzētu pievērst uzmanību. Ko meklēt apavu iekšpusē? No iekšpuses apaviem vajadzētu būt viengabalainiem, nevajadzētu būt asām šuvēm vai nevietā esošam izliekumam. Pat vismazākie apava defekti var radīt gana lielu diskomfortu, kuru dēļ apavi rādīt prieku.

10. Apavu zolei ir jāaizsargā. Nepieciešams uzmanīgi apskatīt apavu zoli. Tai ir jāpasargā no dažādiem uz zemes esošiem objektiem, kuri reizēm var būt arī ļoti asi. Protams, mērot apavus, apavu veikalā to novērtēt ir gana sarežģīti, taču pastaigājot pa dažādām virsmām – flīzēm un tepiķiem – pietiekami viegli sajust atšķirību.

Šiem ieteikumiem vajadzētu atvieglot apavu meklēšanu, taču ilgas stundas pavadīt veikalā mērot desmitiem pāru apavu var būt liels pārbaudījums. Apavus, kā visus citus pirkumus, var iegādāties arī internetā. Taču vajadzētu uzmanīgi ņemt vērā pārdevēja norādīto apavu izmēru tabulu. Katra ražotāja izmēri var atšķirties, tāpēc vajadzētu ņemt vērā ne tikai apavu izmēru, bet arī pēdas garumu.

Pievienot komentāru